Exkurze Elektrárna Počerady

poc1
poc3
Exkurze se uskutečnila dne 22 .září 2016. Této exkurze se zúčastnily třídy S2K a S4E. Cílem této exkurze byl provoz paroplynové elektrárny. Žáci se seznámili se způsobem výroby elektrické energie pomocí plynových kotlů, které vyrobí páru na turbíny.
Historie Elektrárny
Výstavba elektrárny probíhala ve dvou fázích. V letech 1970 a 1971 byly uvedeny do provozu 4 bloky – Počerady I. V souvislosti s budováním elektrárny byla vysídlena a zlikvidována vesnice Třískolupy a statek Mastný Dvůr. V roce 1977 byly uvedeny další 2 bloky – Počerady II. V roce 1994 byl ukončen provoz 1. bloku a ostatních 5 bloků prošlo modernizačním programem.
V roce 1994 došlo k odsíření dvou bloků a v roce 1996 byly dány do provozu zbývající tři odsířené bloky. Od roku 1997 se začalo postupně přecházet z hydraulického odpopílkování a odstruskování na suchý odběr popílku a jeho následné zpracování na stabilizát (směs popílku, energosádrovce, strusky, vody a 1–3 % vzdušného nehašeného vápna). Celkový instalovaný výkon činí 1000 MW.
Paroplynová elektrárna
Na konci března 2010 oznámil ČEZ výstavbu paroplynové elektrárny v areálu Počerady. Stavba oficiálně začala 25. března 2011. Předpokládaný výkon je 880 MW. Jedná se o zdroj čistější než uhelná elektrárna. Emise CO2 jsou nižší až o 70%. ČEZ investoval do počeradského projektu 20 miliard korun. První dodávky do sítě měly započít v dubnu 2013. V areálu elektrárny vznikla nová 128 m vysoká chladící věž. Elektrárna má dvě plynové turbíny a generátor. Generální dodavatel je stejně jako v případě výstavby nového zdroje v Ledvicích Škoda Praha Invest. Plynové turbíny dodala firma Siemens, spalinový kotel a související technologie SES Tlmače. Účinnost spalování by měla být vyšší než u nejmodernějších uhelných elektráren (42 % – Ledvice), odhaduje se na 57 %. Uvedení do provozu se předpokládalo ve 2. polovině roku 2013. Paroplynová elektrárna nebyla po ukončení zkušebního provozu uvedena do trvalého provozu kvůli nízkým výkupním cenám elektřiny a je ponechána jako záložní zdroj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *