Předání elektro-automatizačního centra

  1. 3. 2017 byla na naší škole za přítomnosti zástupců Vršanské uhelné a mosteckých novinářů slavnostně předána nově vybavená laboratoř elektrotechniky a automatizace. Vybavení dvou odborných učeben bylo pořízeno díky grantu Chytré hlavy pro Sever, který již tradičně vyhlašuje těžební společnost Vršanská uhelná. Podle projektu zpracovaného Ing. Josefem Mšalem byly pořízeny moderní přístroje za 400 tisíc korun.

„Vršanská uhelná se před několika lety rozhodla podporovat vzdělání na Mostecku. Především chceme přispět ke zkvalitnění výuky technických odborníků. Těch je na trhu práce stále větší nedostatek. Proto nás váš projekt na modernizaci odborných učeben zaujal,“ uvedl generální ředitel Vršanské uhelné Ing. Vladimír Rouček.

Laboratoře jsou využívány pro praktická měření a ověřování teoretických poznatků z elektrotechniky a automatizace. Modernizace laboratoře spočívala v nákupu digitálních měřicích přístrojů, testovacích souprav, kybernetických stavebnic, ale i spotřebního materiálu (relé, diody LED, pájky, vodiče). Studenti budou např. využívat digitální multimetry, které jsou dnes neodmyslitelnou součástí přístrojového vybavení servisních dílen nebo konstrukčních pracovišť. Práce s nimi pomůže upevnit znalosti obvodových veličin. Pozitivním příspěvkem jsou i generátory kmitočtů (měření kmitočtových charakteristik reproduktorů, ale i měření citlivosti sluchu). Řada přístrojů najde uplatnění v oboru síťový analytik – např. pro kontrolu prvků kabeláže a měření signálů při přenosu dat. Přístroje k měření hladiny zvuku, intenzity osvětlení a barevného spektra mezipředmětově souvisí s ergonomií pracoviště. Atraktivní jsou také stavebnice, které umožní manipulaci s drobnými předměty. Největším vkladem nakoupeného spotřebního materiálu je možnost skloubení teoretických poznatků a manuální zručnosti studentů.

Studenti třetího ročníku předvedli vybavení laboratoří a nabízeli možnost některé přístroje vyzkoušet. Ing. Rouček si „pohrál“ s robotickou rukou z kybernetické stavebnice.

„Hurá!“ přivítali jsme novou učebnu pokřikem a hlukoměr nám naměřil hladinu hluku přibližně na úrovni diskotékové zábavy – 107 decibelů. Ať jsou i nově vytvořené laboratoře pro žáky zábavou!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *